• Vatandaşlığà başvuru

  Bunun için ilk olarak elinizde rumence evraklariniz hazır olmalı. ROMANYA doğumlu kişi veya kişilerin doğum belgeleri, isim denklik belgeleri varsa pasaportlar.


 • Kısaca…

  Romanyadan yapılan göçlerin toplamı neredeyse 180.000 bu günümüze kadar olan rakam, zaten son göçler 1967 yılında Adakale’nin Sular altında kalmasından önce gerçekleşmiş.Romanya göçmenleri sosyal platformlarda çok bilinmiyor, birkaç klasik döküman dışında kaynakta bulunmuyor.Bulgaristan göçmenlerine dair birçok bilgi varken bu Romanya göçmenleri için mümkün değil. 

  Bulgaristan Göçmenleri her göç dalgasında büyük sıkıntılar yaşamışlar ve bu göçler büyük rakamlar olmuş.Haklarında daha çok bilginin olması bu sebeplerle normal olmalı..


 • Nasıl Rumen Pasaportu hakkı kazanılabilir?

  Anne veya babanızın yada anneanne -dedenizin romanya doğumlu olması yeterlidir. Bu şans büyükanne veya Büyükbaba üzerinden de kazanılabiliyor.(Bu prosedür italya vatandaşlığında da az çok böyledir).Diyelim ki Dedeniz 1930 Constanta yani türkçe adıyla köstence doğumlu ve belli bir tarihte türkiye’ye muhacır olarak geldi.Siz dedeniz romanya doğumlu ve eski rumen vatandaşı olduğu için torunu olarak Rumen vatandaşı olma hakkına sahipsiniz .

  2007 yılında Romanya’nın AB ye üye olması ile birlikte ,Romen vatandaşı olan Türkler aynı zamanda Avrupa birliği vatandaşı kabul edilirler .

  Ayrıcalığınızı kullanın.


 • Romanya göçmenlerine AB Pasaportu İmkanı

  Eğer Ailenizinde bir Romanya göçmeni var ise sizede AB vatandaşlığı kapısı açılıyor olabilir.Fakat her işte olduğu gibi bu iştede kararlı olmanız ve uzun süren işlemlere sabır ve inançla yaklaşmanız beklenmektedir.