Kimler Romanya vatandaşlığı alabilir?

Bu kişiler aileleri çeşitli dönemlerde Romanya sınırları içerisinden türkiyeye göçmen olarak gelenler ve 1913-1940 yılları arasında Güney dobruca (Cadrilater ) bölgesinden türkiyeye göç eden kişiler ve dolaylı yönden bazı 1951 kuzey bulgaristan Göçmenleri.

#1951bulgaristangöç #Rumenvatandaşlık #Romanyapasaportu #Romanyavatandaşlık #tulca #Köstence #silistra #balçık #Güneydobruca #dobrudja #RomanyaGöçmenleri #ABpasaportu #Romaniancitizenship


“Kimler Romanya vatandaşlığı alabilir?” için 50 cevap

 1. Merhabalar
  Dedem (rahmetli) ve babaannem 1936 Romanya göçmenleri.Bu konuyu internette araştırdım fakat herhangi bir sonuç alamadım.Ellerinde Romence herhangi bir belge yok,ikisi de küçük yaşlarda gelmişler.Babam Türkiye de nüfus müdürlüğünden doğum kağıdı çıkarttı,ikisinde de doğum yeri olarak Romanya yazıyor.Bundan sonra hangi adımları izlememiz gerekiyor,bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler

  1. Babaanneniz kaç yılında doğmuş, doğum yeri neresi? Bunlari bilirseniz daha iyi olur.internette bilgi bulamazsınız çok fazla.

   1. Kübra Kalyon Avatar
    Kübra Kalyon

    Öncelikle ilginiz için teşekkürler.
    Babaannem 1932 – Dobruca doğumlu.

 2. Resmi olarak bu hakkiniz olmakla birlikte, Elinizdeki belge örneğini taratıp yollarsaniz daha net konuşabiliriz cem bey.

  1. Size belgeyi hangi mail adresinden iletebilirim ?

  2. Merhaba #Romanya danışmanlık,
   Babaannem ve dedem 1935 yıllarında ATATÜRK davetiyle TR’ye göç etmişler. Her ikisinin de nüfuusunda ROMANYA doğumlu yazıyor. Dedem vefat etti, babannem hayatta ve çifte vatandaşlık başvurusu nereye yapılıyor?. İzmirde ikamet ediyoruz, Teşekkürler.

 3. Mail adresinize dönüş yaptım.

 4. Merhaba Babam 1929 romanya Constanta (Köstence doğumlu)
  Babam adına ve (eğer başvurulabiliniyorsa) kendim adıma Romanya vatandaşlığına başvurabiliyormuyuz ?.
  Babamın O günkü Romanya Kralından imzalı mühürlü pullu Orjinal doğum belgesi bulunmaktadır.
  Bu süreç nasıl işler? gerekli belge ve dökümanlar nedir ?
  Bu konularda bilgi almak istemiştim..
  Teşekkürler,

 5. Merhaba benim dedem 1910 romanya macin dogumlu 1918 de kardesi bandirmada dogmus nufus kayitlarina gore Turkiyeye ne zaman geldiklerini bilmiyorum elimde sadece Turkiye den alabildigimiz nufus kayit ornegi var bu sekilde yapabilecegim bir sey olabilur mi? Simdiden tesekkurler

 6. Merhaba Arkadaşlar Benim Dedem 1931 Köstence Doğumlu Mübadele Zamanı Türkiye’ye Göç Etmişler Geldğinde 1936 yılı imiş Bununla İlgili Ben Hak Sahibi Olabiliyormuyum ?

  1. Mailinize dönüş yapılmıştır

 7. rahmetli babam 1929 romanya köstence dogumlu ..vatandaşlık alabilirmiyiz?

  1. Evet Yüksel bey hakkınız saklı.

 8. Merhabalar dedem 1928 silistra doğumlu elimde doğum kağıdı ve oraya ait bi vergi defteri var yaşadığım yerde bana yol gösterecek kimse yok bilgi almak için sizin ile iletişime geçmek istiyorum geri dönüşünüzu bekliyorum:)

  1. Mailinize dönüş yapılmıştır.

 9. Merhaba, dedem 1918, anneannem 1926 Köstence doğumlu, 1938’de Atatürk’ün daveti üzerine Türkiye’ye göç etmişler. Her ikisi de vefat ettiler ancak annenannemin doğum kağıtları elimizde. Vatandaşlık hakkımız var mıdır, ne yapmamız gerekir? Sizinle nasıl iletişim kurabiliriz. Teşekkürler

 10. Rahmetli dedemin Romanya Krallik mührü olan doğum kağıdı mevcut. Vatandaşlık söz konusu olabilir mi? Ve olası birşey varsa babam sağ başvuru sürecini babamın yapması mı gerekiyor. Yoksa bende yapabilir miyim?

  1. Babanız yada siz başvuru yapabilirsiniz. Hakkınız var kolay gelsin .

 11. bir kaç sorum olacaktı.

  rumence bilmek gerekiyor mu?
  vatandaşlık ne kadar sürede çıkıyor?
  göç bilgilerini alabilmek için nereden nasıl başvuru yapmak gerekiyor? iletişim adresleri telefonlalrı nedir?

  1. Gerekli bilgiler önceki yorumlarda mevcut, bloğa göz atabilirsiniz

 12. Hayrettin Akçay Avatar
  Hayrettin Akçay

  Merhaba benim babam Silistre doğumlu. Doğum kağıdını buldum, Romence. Yani 1935 Romanya doğumlu. Orijinali elimde ve Romanya vatandaşlığına başvurabilir miyim. Vatandaşlık hakkım var mıdır. Teşekkürler.

  1. Hayrettin bey vatandaşlık hakkınız var.

 13. Gökçen Üstüner Avatar
  Gökçen Üstüner

  Merhaba,

  Rahmetli anneannem 1928 Balçık doğumlu,1934-1936 arası Türkiye ye göç etmişler.
  Vatandaşlık hakkım var mıdır? O senede Balçık Romanya ya bağlıymış sonrasında Bulgaristan Varna ya bağlanmış.
  Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  1. Evet benimde aynı durum mevcuttu.Hakkiniz var.

 14. Merhaba, dedem 1910 Romanya, Göller nüfusu kayıtlı, 1935 yılı muhacirlerinden. Biz torunlar olarak vatandaşlık talebinde bulunabilir miyiz. Yaşayan en yaşlı kuşak annem… Teşekkürler.

 15. Merhaba, dedem ve anneannem 1910 ve 1911 Romanya – Göller nüfusu kayıtlı. 1935 muhacirleri olarak Çanakkaleye gelmişler. Yaşayan en yaşlı kuşak annem. Biz torunlar olarak Romanya vatandaşlık talebinde bulunabilir miyiz?…

   1. hangi kurumdan ne şekilde bilgi, belge isteyeceğim bilgilendirebilir misiniz, teşekkürler…

 16. Romanya kanunları 3. Kuşağa kadar vatandaşlık sunar, yani en uzak kişi dedeniz ise sizde torunu olarak alabilirsiniz. Bu bahsettiginiz durumda alamazsınız.

 17. Merhaba. Babam ( sağ ) 1933 dobruca köseabdi köyü doğumlu. 1938 yılında Türkiye’ye gelmişler. Kasım 20 15 den beri doğum belgerini bulmaya çalışıyorum. Ankara Romanya Konsolosluğu bu konuda yardımcı olmuyor. Orada ki görevli rumence öğrenin öyle gelin diyor. Nüfus dairesi de belgeleri bulamadı. Nasıl bır yol izlemem gerekiyor. Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Mailinize dönüş gerçekleşmiştir

   1. Merhaba. 7 agustostan veri mail kutumu takip ediyorum. Ancak Mailliniz tarafa ulaşmadı.

  2. Ilginize de teşekkür ederim.

 18. Merhaba babannem 1935 romanya göçmeni ilkokulu orda okumuş.kendisi su anda sağ değil.babam ve ben vatandaşlık için başvurabilirmiyiz?elimizde su anda belge yok ne sekil hareket etmemiz gerekir?ancak doğum yeri tutrakan su anda bulgaristan toprağı.göç etmeden önce roman toprağı imiş.

 19. Merhaba,
  Dedem 1914 Silistre doğumlu, 2-3 yaşlarında iken kardeşleri ile birlikde Türkiye’ye gelmiş ve yerleşmiş. Romence bir nüfus cüzdanı bulamadım. TC nüfus kayıt örneğinde doğum yeri Silistre olarak görülmekte. Ayrıca, Romanya’daki yiğenin dedeme yazdığı bir mektup var.

  Romanya vatandaşlığına başvurabilir miyim?

  Teşekkürler.

 20. Hayrettin Akçay Avatar
  Hayrettin Akçay

  Benim babam 1935 Romanya Silistre doğumlu. 1939 yılında Romanya Krallığı vatandaşı olarak Türkiye’ye göç etmiş. Bende orjinal doğum kağıdı mevcut. Ama vatandaşlık için Romanya arşivinden çıkartılması gerekiyormuş. Gerekli başvuruları yaptık ve Romanya devletinden kayıt belgeleri bulundu fakat sizin olduğunuzdan emin olmak için şu şu belgeler gerekiyor denildi yazıda. Bizde gönderdik istedikleri belgeleri. Fakat babam iki ay önce vefat etti. Başka belgeler isterlerse babamla ilgili gönderemiyeceğiz. Bizdeki orjinal doğum belgesi yeterli olur mu Romanya arşivinden o belgeleri alamazsak. Bunun yanında benim ve çocuklarımın vatandaşlık başvurumuzun kabul edilmeme ihtimali var mıdır. Teşekkürler.

 21. Merhaba benim anneannem ve dedem silistre doğumlu ve Atatürk’ün daveti ile 14 yaşında Türkiye ye gelmişler. Bu durumda hem annem hen benim için vatandaşlık alma durumumuz var mıdır? Teşekkür ederim iyi akşamlar

 22. Vatandaslik icin Romence bilmek gerekiyor mu?

  1. Türkiye den başvuru yapabilmeniz için gerekir .Romanyadan bizim eşliğimizde yapacağınız başvurularda sadece bir metin ezberleyip birkaç kelime öğrenmeniz gerekli

   1. Ayten hanim,
    Kanunun hangi ilgisi üzerinden vatandaslik alıyorsunuz bu önemli? Her ülkenin vatandaşlığını alırken dil bilmek şarttır. Kanunlar ülkelere göre farklılık gözetir fakat bu kural yabancılar için aynıdır.
    Bizim Vatandaşlik kanununda yaralandığımiz kısım Romen kökenli olmaktır. Ve bu hususta dil şartı yer almamaktadır.Turkiye konsolosluklari bir süreye kadar dil şartı istememekteydi fakat başvurular arttıkça bu şart getirildi. Yardımcı olduğumuz her kişiye biraz Romence öğrenmesi gerektiğini özel dialoglarimizda belirtiyoruz .
    Bilgilerinize..

 23. Dedem anneannem 1935 Romanya göçmeni (bugün Bulgaristan) hangi ülkeden vatandaşlık alabilirim bekaslar Zaman sürer maliyet nedir

 24. Diyelim bilgi eksikliğinden doğum belgesi bulunamıyor. Ama atalarımın Romanyadan geldiği belli, yani muacir kaydı, tabiyet beyannamesi, tc vatandaşlığına kabul kararnamesi vs. mevcut. Fakat doğum belgesi bulunamıyor.Bu durumda ne oluyor? Buna rağmen yine de olma şansı oluyormu?

 25. Yasemin BALCIOĞLU Avatar
  Yasemin BALCIOĞLU

  Dedem 1937 yılında sılıstreden TC ye göç etmıs sımdı Vatandaşlık hakkımız var mıdır varda nasıl alabiliriz

  1. Merhaba,
   Kişinin doğduğu köy bilgisine sahipseniz başvuru hakkına sahip olabilirsiniz .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s