Kısaca…

Romanyadan yapılan göçlerin toplamı neredeyse 180.000 bu günümüze kadar olan rakam, zaten son göçler 1967 yılında Adakale’nin Sular altında kalmasından önce gerçekleşmiş.Romanya göçmenleri sosyal platformlarda çok bilinmiyor, birkaç klasik döküman dışında kaynakta bulunmuyor.Bulgaristan göçmenlerine dair birçok bilgi varken bu Romanya göçmenleri için mümkün değil. 

Bulgaristan Göçmenleri her göç dalgasında büyük sıkıntılar yaşamışlar ve bu göçler büyük rakamlar olmuş.Haklarında daha çok bilginin olması bu sebeplerle normal olmalı..

“Kısaca…” için 3 cevap

  1. Merhaba, benim dedem ve ananem Köstence dogumlu ve Romanya vatandaşlıgı almayı çok istiyorum bunun için nasıl bir yol izlememiz gerektigi konusunda yardımcı olabilir misiniz?

  2. Dedem,babaannem ve babam Romanya adakale doğumlu. Babam 5 yaşında iken Türkiye’ye göç etmişler. Babam vefat etti. Babamın vefatından önce Romanya vatandaşlığına tekrar geçme gibi talepleri vardı. Başvurup vurmadığını bilmiyorum. Başvuru yapmış olsa bile belgeler elimde değil. Sağ iken ülkeye giriş çıkış yaptığı pasaportu arıyorum, ama onunda işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum.
    Ankara’dan göç belgelerini talep ettim ve aldım. Konsolosluğa müracaat ettim. Belgeleri bile incelemeden dil bilgisini öne sürerek geri çevirdiler.Sizce Romanya vatandaşı olabilir miyim?

    1. En kolay vatandaşlık alacak kişi sizsiniz 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s